Homeslider image

Kamień w łazience. Jakie ma zastosowanie i właściwości?

Podczas urządzania łazienki musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest wybór materiałów wykończeniowych, a także rodzaju blatów, umywalki i wanny. Możemy sięgnąć po tradycyjne i łatwo dostępne rozwiązania, które jednak goszczą niemal w każdym wnętrzu. Jeżeli natomiast chcemy stworzyć bardziej oryginalną i elegancką aranżację, zastosujmy kamień w łazience.

Kamień w łazience pojawia się w bardzo wielu postaciach. Na jego bazie powstają posadzki, okładziny ścienne, obudowy prysznica, blaty a nawet umywalki i wanny. Wszystko zależy od naszego gustu, założeń aranżacyjnych i oczywiście: zasobności portfela. Planując zastosowanie kamienia w łazience musimy mieć świadomość, że jest to jeden z bardziej kosztownych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Cena zależy od jego gatunku, jednak zazwyczaj okładzina czy wanna wykonane z kamienia będą droższe od ich standardowych odpowiedników.

Jaki kamień sprawdzi się w łazience?

Kamień jest materiałem bardzo niejednorodnym – występuje w wielu gatunkach, które mają o różne właściwości. Inne zastosowanie będzie miał granit, a inne marmur, trawertyn czy piaskowiec.

​Granit, jako twardy i mniej chłonny kamień, sprawdzi się jako posadzka, blat czy wanna. Bardzo dobrze znosi warunki panujące w łazience. Jest bardziej odporny na powstawanie zabrudzeń, zarysowań czy ścieranie powierzchni.

Inaczej marmur, piaskowiec czy trawertyn. Są one wyjątkowo dekoracyjne, ale jednocześnie mniej wytrzymałe niż granit. Łatwiej ulegają zabrudzeniom, przebarwieniom i uszkodzeniom mechanicznym. Z tego względu nie zaleca się stosować ich w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą oraz w formie posadzek.

Jeżeli jednak marzycie o posadzce z marmuru, nie musicie z tego rezygnować. Łazienka, w odróżnieniu od przedpokoju, nie jest narażona na intensywny ruch. Ponadto zazwyczaj poruszamy się w niej w obuwiu o miękkiej i czystej podeszwie, więc ryzyko zabrudzenia czy zarysowania powierzchni jest mniejsze. Ważne jednak, aby często czyścić posadzkę wykonaną z marmuru lub innego miękkiego i chłonnego gatunku kamienia oraz pamiętać o jej impregnacji.

Kamień w łazience – impregnacja!

Elementy wykonane z marmuru, trawertynu czy piaskowca należy regularnie impregnować. W ten sposób zabezpieczymy je przed szkodliwym wpływem wilgoci. Kamienie te odznaczają się bowiem dużą nasiąkliwością, przez co ciecze łatwo wnikają w ich strukturę. Po odparowaniu wody na kamieniu pozostaje ślad w formie przebarwienia, które powstaje pod wpływem barwników zawartych w kolorowych płynach czy minerałów wody. Natomiast impregnat blokuje przenikanie wody do wnętrza kamienia.

Granit jest mniej chłonny niż porowate i miękkie kamienia, jednak również posiada mikroszczeliny przez które woda wnika w jego powierzchnię. Tym samym brak impregnacji może doprowadzić po kilku latach do zmatowienia jego powierzchni, utraty połysku i koloru.

Rada: w przypadku wątpliwość dotyczących użytkowania i impregnacji kamienia warto zasięgnąć rady kamieniarza, który wykonywał nasze kamienne elementy do łazienki.

Dodano: 25 czerwca 2018
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.